V zmysle zákona č. 37/1994 Z. z. o štátnych vyznameniach v znení neskorších predpisov
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_fr0.htm
sa v SR zriadili nasledovné vyznamenia:
Rady: a) Rad Bieleho dvojkríža, b) Rad Andreja Hlinku, c) Rad Ľudovíta Štúra.
Kríže: a) Kríž Milana Rastislava Štefánika, b) Pribinov kríž.
Podmienky na zapožičanie vyznamenaní boli určené nasledovne:
Rad Bieleho dvojkríža sa zapožičiava občanom iných štátov, ktorí sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o Slovenskú republiku.
Rad Andreja Hlinku sa zapožičiava občanom Slovenskej republiky, ktorí sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o vznik Slovenskej republiky (udeľoval sa do 1. 1. 2003 vrátene).
Rad Ľudovíta Štúra sa zapožičiava občanom Slovenskej republiky, ktorí sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o demokraciu a ľudské práva, obranu a bezpečnosť Slovenskej republiky alebo za mimoriadne významné zásluhy v oblasti politiky, riadenia a správy štátu, rozvoja národného hospodárstva, vedy a techniky, kultúry, umenia, školstva, športu a za mimoriadne významné šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
Kríž Milana Rastislava Štefánika sa zapožičiava občanom Slovenskej republiky, ktorí sa s nasadením vlastného života zaslúžili o obranu Slovenskej republiky, o záchranu ľudského života alebo záchranu značných materiálnych hodnôt.
Pribinov kríž sa zapožičiava občanom Slovenskej republiky, ktorí sa významne zaslúžili o hospodársky, sociálny alebo kultúrny rozvoj republiky.
V zákone úplne chýba zdôvodnenie výberu uvedených osôb a symbolov ako motívov štátnych vyznamenaní. Z uvedeného dôvodu bol už dávno potrebný zákon o Ľudovítovi Štúrovi a zákon Pribinovi. A Biely dvojkríž by tiež nemal zostávať v právnom poriadku ako anonymný symbol.
Vojenské vyznamenania sú pomenované po Štúrovi a Štefánikovi ale Národná akadémia obrany sa volá po tereziánskom maršalovi Andrejovi Hadikovi. http://sk.wikipedia.org/wiki/Andrej_Had%C3%ADk
Na nositeľov Radu Andreja Hlinku mohla aj trošku trápne pôsobiť okolnosť, že parlament sa dohaduje, ako vlastne ohodnotí človeka, ktorý dal meno ich vyznamenaniu a ako to nakoniec dopadlo. Ak dal Hlinka základ vzniku Slovenskej republiky v r. 1939 aj v r. 1993, znamená to, že výklad jeho myšlienok môže byť veľmi široký.
Štefánik sa po prevrate dočkal už dvoch zákonov. Stručného federálneho č. 117/1990 Zb. o zásluhách M. R. Štefánika (o vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov) : http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_fr0.htm
a dlhšieho č. 402/2000 Z. z. o zásluhách M. R. Štefánika o Slovensko (a štátotvorný slovenský národ):
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_fr0.htm . V prípade Štefánika mi chýba prepojenosť troch platných zákonov, o jeho zásluchách a o vyznamenaniach.
Ani existujúce rámce vyznamenaní sa nedodržiavajú: http://www.sme.sk/c/3659810/Dzurillu-ocenili-protizakonne.html
Komentáre
vyznamenania
Dovolujem si vas touto cestou oslovit ohladom poziadavky z mojej strany na slovenske odznaky a vyznamenania z rokov 1939 – 45.
Mam zaujem predovsetkym o vyssie rady a vyznamenania ale i drobne odznaky, hasicske jubilejne krize a hviezdy, odznaky cestnych clenov dobrovolnych hasicskych zborov pre Slovensko, veci mozu byt aj poskodene alebo neuplne. Mam zaujem aj o samostatne udelovacie etue.
Fotografie vopred su vitane.
Ak by ste mali nieco v ponuke, ihned to odkupim po dohovore cez mail alebo telefon, platim podla dohody vopred alebo osobne pri prevzati v CR, SR, Europa.
Mam zaujem o:
-Rad kniezata Pribinu, vsetky stupne
-Rad slovenskeho kriza, vsetky stupne
-Vojnovy vitazny kriz, Za hrdinstvo, Za zasluhy, vsetky stupne
-Zasluzny kriz obrany statu (rozne varianty)
-Pamatny kriz
-Kriz odboja
-Kriz svetovej vojny (vsetky stupne)
-Vyznamenanie za osobnu statocnost
-Obciansky zasluzny kriz
-Odznaky vojenskej vysokej skoly
-Vojenske odznaky vsetkych druhov
-Vyznamenania Slovenskeho cerveneho kriza
Lit.: Trencan, L.: Rady a vyznamenania Slovenskej republiky 1939 – 45
Marcinko, J.: Slovenske vyznamenania, cestne odznaky
Chcem vam podakovat vopred za kazdu odpoved, alebo odkaz na osoby, pripadne webove stranky, ktore eventualne disponuju takymto materialom.
S podravom
Mgr. Miroslav Bujnak
Tel: 0907/910755
051/4572886
www.militfaler.sk
militfaler@militfaler.sk